DOWNLOAD FULL LIST OF SHORTLISTED CANDIDATES FOR TONY ELUMELU ENTREPRENEUR PROGRAMME TEEP 2018 (SHARE THIS )

0
112

Last updated on March 22nd, 2018 at 01:27 pm

download Full List of shortlisted Candidates for the Tony Elumelu Entrepreneurship programme 2018.

The 2018 list of Tony Elumelu Entrepreneurship Foundation have been officially released, From the official Website of the foundation which clearly states  the list of successful candidates, The TEEP is a Tony lumelu Iniatiative of funding over 1000 Entrepreneurs across Africa, with the  Vision

The Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme – TEEP – is  offer 10,000 aspiring African Entrepreneurs an opportunity to benefit from $100 million grant to create 1,000,000 jobs and contribute $10 billion in annual revenues to Africa’s economy over the next 10 years.The Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme – TEEP – is  offer 10,000 aspiring African Entrepreneurs an opportunity to benefit from $100 million grant to create 1,000,000 jobs and contribute $10 billion in annual revenues to Africa’s economy over the next 10 years.

The Namesof Successfull candidates from Nigeria are as Follows

 

  • Abasi-Ubong Albert Attah, Commercial/Retail
  • Abdulazeez Kayode Bamgbopa, ICT
  • Abduljabbar Aminu, FMCG
  • Abdulrahman Dahiru, Fashion
  • Abdulrahman Usman Liman, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
  • Abdulwasiu Suleman, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
  • Abiodun Ayanboye, Waste Management
  • Abiodun Emmanuel Cooper, Media and
    Entertainment
  • Abiodun Oluwagbemi Jacob, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
  • Abosede Felicia Akinlolu, Manufacturing
  • Adanma Chinyere Otuonye, Consulting
  • Adanna Celina Enyi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
  • Adannia Jane Chidinma Idam, Commercial/
    Retail
  • Adebimpe Oluwatomisin Oni, Waste
    Management
  • Adebola Omolade Amujo, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
  • Adejoke Oluseun Adeleke, Fashion
  • Adekunle John Osasona, Professional Services
  • Adekunle Pedro Abe, Energy/Power Generation
  • Adeola Mayowa Adeleye, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
  • Adeolu Joseph Adekunle, ICT
  • Adesewa Mosopefoluwa Odesanya, Fashion
  • Agboola Abidemi Adeagbo, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
  • Ajoke Fisayo Hassan, Fashion
    Alfred Anicho Oji, Commercial/Retail
    Alimo Atuluku, Healthcare
    Amarachi Princess Uwanamodo, Manufacturing
    Amavyondi Bigman Danladi, Professional Services
    Amechi Henry Otutu, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Ameh Omagwu, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Aminu Saidu, ICT
    Amos Aziakpono Obi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Andrew Paul Abah, ICT
    Anietie Ime Ette, Education and Training
    Anthony Omachonu, ICT
    Augustine Augustine, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Ayobami Karimot Oladipo, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Ayodele Segun Agbaje, Commercial/Retail
    Bartholomew Felix Iyare, Energy/Power
    Generation
    Bartholomew Okwudili Ugwu, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Basiru Adetomiwa, ICT
    Benjamin Ndams Shehu, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Bilkisu Yusuf, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Blessing Emmanuel, Manufacturing
    Blessing Ocheche Clement, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Blessing Oghale Egboye, Waste Management
    Boaz Olorunjuwon Watti, Education and Training
    Bolaji Joshua Tojola, Waste Management
    Bolaji Kazeem Lawal, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Busola Adesola Omotunde, Education and
    Training
    Catherine Joseph-Eze, Manufacturing
    Charles Ezeh, Manufacturing
    Charles Nnamdi Emodi, Waste Management
    Charlotte Toluwalase Iyiola, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Chidimma Favour Odili, Healthcare
    Chidozie Ifediora Obionwu, Commercial/Retail
    Chigozie Moses Anene, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Chike Kennedy Obodoechina, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Chima Clarence Obi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Chinonso Desmond Okafor, Tourism/Hospitality
    Chinyere Joy Opia, Manufacturing
    Chioma Nwakaego Umunna, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Chioma Vivian Ogbudimkpa, Fashion
    Chiwendu Iheyi, ICT
    Christian Obi Ejinkeonye, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Christiana Nwachukwu, Manufacturing
    Chukwuemeka Benjamin Nwaehie,
    Manufacturing
    Chukwuemeka Newton Oyiana, Professional
    Services
    Chuma Onwugbenu Obum, FMCG
    Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Damaris Kajuru, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Daniela Eghonghon Ewaleifoh, Fashion
    David Oladele Olayiwola, Consulting
    Deborah Oyenusi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Deborah Chidera Ikechukwu, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Desmond Osita Ikerionwu, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Diana Ihinosen Ofeimun, Commercial/Retail
    Ebele Clementina Ohaeri, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Edith Usman, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Edith Abisola Awgu-Maduagwu, FMCG
    Efe Anthony Omudu, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Ehinomen Casimir Odiahi, Healthcare
    Elijah Omigie, Haulage/ Logistics
    Elizabeth Bukola Johnson, Healthcare
    Emeka Michael Muokwue, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Emmanuel Ephraim, Media and Entertainment
    Emmanuel Chinwendu Ejim, ICT
    Emmanuel Daniel Zam, Manufacturing
    Emmanuel Ogheneweghale Egbroko, Healthcare
    Emmanuel Ohifemen Elakhe, Waste Management
    Emmanuela Obiageli Ezeme, Oil & Gas
    Emmauel Orinya Attah, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Esther Adejoke Morakinyo, Education and Training
    Esther Onyinyechi Chima-Oduko, Agriculture (Agribusiness,
    Farming)
    Etuka Elias, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Eunice Uchechi Nwokocha, Fashion
    Evans Oghoreye Iduoriyekemwen, ICT
    Evelyn Timothy, Fashion
    Everest Chidozie Zimako, ICT
    Felix Emeka Anyiam, Media and Entertainment
    Fidelia Iyoha, Waste Management
    Fidelis Kema Amaonyeze, ICT
    Fidelis Onyebuchi Okonkwo, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Firdaos Olayemi Khidir, Construction
    Fopefolu Olutogun, Financial Services
    Fortune Chichenma Okparaolu, Education and Training
    Francis Olukayode Aluko, Manufacturing
    Francisca Alozie, Education and Training
    Francisca Kanayo Chiedu, Education and Training
    Friday Onu, Manufacturing
    Friday Benard Emojevwe, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Friday Ikhile Imem, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Funmilayo Oye Arikanki, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Gabriel Ifechukwude Osu, Tourism/Hospitality
    Glory Chibuzor Ukaegbu, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Hamim Muhammed Adama, Commercial/Retail
    Helen Ohuni Isiaka, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Henrietta Joseph Obasse, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Hosea Osemegha Ibomhen, Healthcare
    Hyacinth Sunday Orji, Commercial/Retail
    Manufacturing
    Ibrahim Olamilekan Oredola, Education and Training
    Ifeanyi Obiegbu, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Ifeoluwa Oluwatomi Olawore, Construction
    Agriculture (Agri-business, Farming)
    Ige Komolafe Atiba, Healthcare
    Ikechukwu Ikebuego, Manufacturing
    Ikechukwu Chris Ibeabuchi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Ikenna Prosper Ahuchama, Professional Services
    Ikenna Victor Ejiba, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Waste Management
    Immaculata Iwu Ndidi, FMCG
    Imoudu Idornigie, Professional Services
    Isaac Babatunde Olayisade, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Ishaq Amin Muhammed, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Jacob Jegede, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Joana Okon Edem, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Joemartins Emezie Atueyi, FMCG
    John Okechukwu Iphie, Fashion
    John Oloruntoba Awoyemi, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
  • Joseph Ogwuche, ICT
  • Joseph Abah Ali, Agriculture (Agri-business, Farming)
  • Jude Festus Iyoha, ICT
  • Julianah Okafor, Fashion
  • Julius Rotimi Adeolotu, Waste Management
    Kayode Babatunde Oni, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Kefas Longshak, Transportation
    Kehinde Grace Awoseyila, Fashion
    Kingsley John Nwankwo, Fashion
    Leo Priye Patrick, Manufacturing
    Linda Uchechi Ajali, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Lois Gambo, Tourism/Hospitality
    Lucky Eberechi Agbaroji, ICT
    Marachi Ihuoma Ogubuike, Commercial/Retail
    Mary Daberechi Akeredolu, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Mayokun Segun Oduoste, Education and Training
    Mercy Oluwamodupe Tunde-Yara, Fashion
    Michael Ikechukwu Owoh, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Michael Olumide Ayodele, Waste Management
    Michael Uche Ikem, ICT
    Modupe Olayemi Nnebedum, Agriculture (Agri-business,
    Farming)
    Mojisola Aina, Manufacturing
    Moromoke Ogunola, Haulage/ Logistics
    Nasiru Ahmad, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Nathan Olumide Olaniyi, Manufacturing
    Ndukwe Obinna, ICT
    Nelly Atisaa Tule, Agriculture (Agri-business, Farming)
    Nicholas Benjamin Ajana, Manufacturing
    Nicholas Ojonugwa Alifa, ICT
    Nkechi Ohaka, Energy/Power Generation
    Nneka Ukay, Agriculture (Agri-business, Farming)

There  are Many Names from all the 54 Countries of Africa including: Algeria, Angola, Botswana, Cameroon, Djibouti, Egypt, Ethiopia, Gambia, Ghana, Kenya, Lesotho, Malawi, Mauritius, Morocco, Mozambique, Namibia, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, South Africa, Swaziland, Tanzania, Tunisia, Uganda, Zambia, Zimbabwe. as on

The Link to checking and Downloading the List

Wishing the best of Luck From WSF  TEAM

 

Leave a Reply